para siedzi na kanapie i przegląda funkcje nowego telefonu

Odświeżanie 120Hz – czy to przydatna funkcja w smartfonie?

Odświeżanie 120Hz – na czym polega ta funkcja?

Na rynku możemy znaleźć masę różnych smartfonów, które prześcigają się w dostarczaniu swoim użytkownikom nowych rozwiązań. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż dawno już minęły czasy, kiedy telefon był używany jedynie do dzwonienia. Obecnie służy także jako aparat fotograficzny, centrum rozrywki czy narzędzie do pracy. Jaki smartfon wybrać i na jakie jego funkcje zwrócić uwagę? Czy odświeżanie 120Hz to przydatna funkcja?

Odświeżanie 120Hz to nowoczesne rozwiązanie, które stosuje już spora liczba wyświetlaczy, w tym ekrany AMOLED. O co dokładnie chodzi w tej funkcji? Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się, czym są herce. Jeden herc (Hz) można opisać jako jedno wydarzenie na sekundę. W przypadku częstotliwości odświeżania 120Hz, tych wydarzeń w ciągu sekundy może nastąpić aż 120.

Co to oznacza? Standardowy ekran AMOLED lub IPS w smartfonie jest w stanie odświeżać obraz z częstotliwością 60Hz. Oznacza to, że wyświetlana treść może się zmienić 60 razy podczas jednej sekundy. W przypadku ekranu o odświeżaniu 120Hz ta wartość wrasta dwukrotnie – smartfon z ekranem 120Hz jest w stanie zmienić wyświetlaną treść 120 razy w ciągu sekundy.

Odświeżanie 120Hz – jaką korzyść daje użytkownikowi?

Co w praktyce daje użytkownikowi smartfona odświeżanie o częstotliwości 120Hz? Przede wszystkim jest to znacznie większa płynność wyświetlanego obrazu. Mogłoby się wydawać, że 60 odświeżeń ekranu podczas jednej sekundy to wystarczająca wartość i ludzkie oko nie zauważy różnicy.

Jest to błąd. Rzeczywiście ludzkie oko nie zauważy każdego z odświeżeń obrazu, jednak będzie w stanie wychwycić większą płynność. Ma to zastosowanie przy praktycznie każdym użyciu smartfona – użytkownik dostrzeże wyraźną różnicę podczas grania w gry czy oglądaniu filmów, jednak nawet zwykłe przewijanie treści internetowych także będzie zauważalnie bardziej płynne i mniej męczące dla oczu.

Ekran AMOLED 120Hz – jaki smartfon wybrać?

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki smartfon wybrać pod kątem większej częstotliwości odświeżania ekranu, z całą pewnością powinien rozważyć smartfony z ekranem AMOLED. Ten rodzaj wyświetlaczy spotykany jest chociażby w smartfonach marki Samsung.

Ekran AMOLED nie wymaga podświetlania, żeby mógł działać prawidłowo. W związku z tym jest w stanie zaprezentować bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia, jednak nie to jest jego największą zaletą w kontekście odświeżania obrazu. Dzięki brakowi osobnego podświetlenia ekran AMOLED nie męczy oczu tak, jak ekrany innego typu. W połączeniu z odświeżaniem 120Hz daje to bardzo praktyczne rozwiązanie, które może być stosowane nawet w nocy i przez długi czas, przy jednoczesnym braku zmęczenia użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *