Mężczyzna podpisuje dokumenty dotyczące postępowania restrukturyzacyjnego

Postępowanie restrukturyzacyjne Twojej firmy trwa zbyt długo? Zobacz co możesz zrobić w tej sytuacji

Nagromadzenie się kredytów, zobowiązań i różnorodnych płatności może być początkiem trudności i przyczyną utraty płynności finansowej dla praktycznie każdej firmy. Jeżeli stajemy przed podobnym widmem, warto zacząć działać z odpowiednim wyprzedzeniem, aby umożliwić sobie jej odratowanie. Jak pomoże w tym restrukturyzacja? Jak ją przyspieszyć?

Czym jest restrukturyzacja?

Prowadzenie własnej firmy jest trudnym zadaniem i chociaż zawsze staramy się działać w dobrej wierze, nie zawsze nasze decyzje wiążą się z pozytywnym wynikiem. W sytuacji, gdy nasze przedsiębiorstwo znajduje się niebezpiecznie blisko katastrofy finansowej, możemy podjąć próbę jego ratowania poprzez wdrożenie procedury restrukturyzacji. Jej zadaniem jest takie zaplanowanie spłaty wszelkich zobowiązań i zadłużenia, aby z jednej strony zadowolić naszych wierzycieli, a z drugiej umożliwić sobie dalsze funkcjonowanie. Co do zasady podmiotom, które udzieliły nam pożyczki nie zależy na naszym bankructwie, ponieważ wtedy nie są w stanie odzyskać swoich środków, w związku z czym w wielu wypadkach będziemy w stanie porozumieć się z ich przedstawicielami.

Wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy – jak może pomóc w restrukturyzacji?

Ponieważ obecnie sądy mają do przeanalizowania ogrom spraw, nasz plan restrukturyzacyjny może utknąć w kolejce wśród innych dokumentów tego typu. Z drugiej strony jednak zwykle zależy nam na czasie, ponieważ im później uzgodnimy sposób działania z naszymi wierzycielami, tym gorzej dla naszego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji pomocne może się okazać przyśpieszenie postępowania, dzięki któremu sąd może nieco sprawniej zająć się naszą sprawą. Aby się to stało musimy złożyć odpowiedni wniosek o przyspieszenie, który może spowodować skrócenie czasu oczekiwania na rozpoznanie przez sąd. Jeżeli wolimy działać bardziej stanowczo, możemy także złożyć skargę na zbyt długi czas trwania procedur, co także jest przewidziane w prawie i co również może sprawić, że będziemy mogli szybciej ruszyć z restrukturyzacją.

Jak złożyć wniosek o przyspieszenie?

Przyspieszenie rozpoznania wniosku może mieć formę prośby, lub też być skargą na zbyt opieszałe działanie sądu. W obu wypadkach należy złożyć odpowiednie dokumenty we właściwym dla nas sądzie. Przyspieszenie wpisu hipoteki, szybsze rozpoznanie sprawy administracyjnej, sprawy wpisu spółki i wielu innych powoduje także terminowe składanie pism, pojawianie się na rozprawach i ogólne dotrzymywanie terminów, jakie narzuca nam sam sąd – dotyczy to zarówno nas, jak i drugiej strony sporu. Poprawne wypełnianie dokumentów i udostępnianie ich we właściwy sposób i kolejności również działa korzystnie dla naszej sprawy, ułatwiając pracę sędziemu.

Na co zwrócić uwagę podczas procesu restrukturyzacji?

Przyspieszenie czynności związanych z procesem restrukturyzacji zdecydowanie może pomóc nam w uratowaniu firmy i spłaceniu wszystkich należności. Nie jest to jednak jedyny aspekt, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Do dnia złożenia wniosku należy mieć szczegółowy plan spłaty wierzycieli, a także musi być on realny do spełnienia – w innym wypadku może być nam ciężko dojść do porozumienia. Pamiętajmy również o tym, aby wszelkie postanowienia traktować poważnie oraz trzymać się ustalonych terminów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że damy radę wyprowadzić naszą firmę na prostą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *