Biznes mama prowadząca własną firmę

Biznes mama – jak połączyć wychowywanie dziecka z prowadzeniem biznesu

Bycie mamą, żoną i bizneswoman nie jest łatwe. A zwłaszcza, kiedy musimy pogodzić wszystkie obowiązki na raz. Biznes mama może sobie naprawdę świetnie radzić, ale potrzebne jest tu naprawdę dobre planowanie. I to nawet zanim urodzi się dziecko. Zapisując się na zajęcie w szkole rodzenia będzie można poznać też inne mamy, które swoim doświadczeniem mogą naprawdę wiele wnieść do naszej codzienności. Dużo porad można otrzymać też od doradcy laktacyjnego. Taka osoba pozwoli nam poznać nasze ciało, ale też metody karmienia dziecka, które pomogą w powrocie do aktywności zawodowej.

Planowanie z wyprzedzeniem

Okres ciąży to piękny czas, w którym można również pracować i planować dalsze kroki zawodowe. Większość kobiet dobrze się czuje podczas tego stanu fizjologicznego, a więc może sobie pozwolić na uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia regularnie, a nawet może zapisać się do doradcy laktacyjnego. W obu miejscach można poznać zasady opieki nad małym dzieckiem, ale też otrzymać porady, które pozwolą na wychowanie dziecka i jednoczesne prowadzenie biznesu.

Choć sam zawód doradca laktacyjny nie brzmi zachęcająco do wizyty, to podczas spotkania można choćby dowiedzieć się, jak zdejmować pokarm dla dziecka oraz jak go przechowywać i podawać maluchowi. Można też dowiedzieć się, jak planować sam proces karmienia czy też przez jaki czas będzie to konieczne, a kiedy można już przejść na mleko sztuczne. Taka wiedza przyda się do długofalowego planowania. Z kolei na zajęciach w szkole rodzenia można poznać inne biznes mamy, które mają już doświadczenie z powrotem do pracy. Ich rady też będą cenne.

Małe dziecko, a własny biznes

Podczas urlopu macierzyńskiego można mieć naprawdę dużo wolnego czasu. W szkole rodzenia  zawsze można otrzymać wsparcie i fachową wiedzę. Jeśli uczęszczają do niej kobiety, które prowadzą własny biznes warto je zapytać, jaki to biznes oraz jak godzą pracę z wychowaniem malucha.

Dużo kobiet pod wpływem porad innych biznes mam decyduje się na założenie własnej działalności, będąc jeszcze na urlopie wychowawczym. Większość kobiet skupia się jednak na zawodach, które pomogą prowadzić firmę zdalnie. Oznacza to kontakt z klientami przez Internet, telefon i rzadkie spotkania. Dlatego też można pracować z domu, jednocześnie doglądając malucha i robiąc sobie przerwy od pracy na zajęcie się nim.

Zawody, które z powodzeniem można wykonywać z domu

Do prac zdalnych można zaliczyć:

  • prowadzenie sklepu internetowego,
  • grafikę komputerową,
  • copywriting,
  • marketing,
  • konsultacje,
  • prowadzenie kanałów social media,
  • fotografię produktową.

Jest o wiele więcej zawodów, które można wykonywać online, a które świetnie się sprawdzą u mam. Zawsze można też założyć własnego bloga czy kanał na YT i na tworzonym kontencie zarabiać lub współpracować z markami. Choć warto to zajęcie traktować doraźnie, a nie jako bazę do zarabiania.

Kobieta biznesu
Źródło: Pixabay.com

Kilkulatek a własna firma

Mając starsze dzieci zdecydowanie łatwiej jest prowadzić firmę. Jednak warto się zastanowić czy posłanie dziecka do żłobka lub przedszkola będzie opłacalne. W szkole rodzenia, rozmawiając z innymi mamami czy też konsultując się ze znajomymi, można poznać ceny takich usług. Prowadząc małą działalność, która dopiero nabiera tempa może się okazać, że wydanie kilkuset złotych na żłobek nie będzie opłacalne. Jeśli praca na własnej działalności jest zdalna można pogodzić ją z zabawą z dzieckiem w czasie dnia.

Jednakże wiele mam posyła dzieci do przedszkola, aby mieć czas na zajęcie się sprawami firmowymi. Kiedy przedszkolanki zajmują się dzieckiem biznes mama może spotykać się z klientami, pracować w biurze, nadzorować pracę pracowników i po prostu realizować się zawodowo.

O czym trzeba pamiętać?

Prowadząc już firmę i zmieniając jej działalność pod kątem jednoczesnego wychowania dziecka i pracy zawodowej warto pamiętać o systematyczności i równowadze. Wiele osób na zajęciach w szkole rodzenia powtarza, że najważniejsze jest zachowanie równowagi.

Rodzina potrzebuje uwagi, zwłaszcza małe dziecko. A z drugiej strony na pracę zawodową też trzeba poświęcać czas.

Dlatego dobrze jest planować z wyprzedzeniem, co chcemy osiągnąć w pracy i cały czas weryfikować, czy jest to realne przy jednoczesnym wychowaniu dziecka. Może się zdarzyć, że z niektórych planów będziemy musieli zrezygnować, ale też może się okazać, że nasza praca idzie lepiej i łatwiej niż się spodziewaliśmy, a do tego mamy więcej czasu dla dz

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • Waszczuk Marta, Mamy, wracamy, 2016.

Więcej porad dla przedsiębiorców na http://www.wlasnybiznes.eu/.

 

 

One comment

  1. Jeśli kobieta jest kreatywna i zaradna, na pewno pogodzi wychowanie dziecka z pracą 🙂 Oczywiście jeśli miałaby do dyspozycji pomoc swojej mamy, i babci dziecka, to byłby mega komfort 🙂 Wiem, o czym mówię 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *