Pieniądze na prowadzenie działalności

Dotacja na firmę – jak ją pozyskać?

Dotacja na założenie firmy czy też dotacja na rozwój firmy, która już istnieje, to kwestie, które zawsze niemal przerażają przedsiębiorców. Wszystko przez szereg formalności, które trzeba należycie i dokładnie wypełnić. Co ważne, nawet i to nie daje gwarancji otrzymania pieniędzy na działalność gospodarczą. Warto więc wiedzieć, gdzie po dotację zgłosić się najlepiej.

Gdzie po dotację, czyli jak osiągnąć wolność finansową z dofinansowaniem?

Dotacje na firmę można uzyskać u kilku źródeł. Oczywiście najbardziej powszechne są dofinansowania z Unii Europejskiej, jednak nie każdy wie, że można również postarać się o środki między innymi z Urzędu Pracy czy Funduszy pożyczkowych.

Rodzaje dotacji na założenie firmy oraz jej rozwój

Wiele osób zastanawia się, jak osiągnąć wolność finansową oraz zdobyć dotacje na założenie firmy. Wśród możliwości można zaliczyć pomoc z:

  • Unii Europejskiej
  • Urzędu Pracy;
  • banku;
  • PARP;
  • Funduszy pożyczkowych;
  • Funduszy Venture Capital oraz Private Equity.

Dotacje z Unii

Po dotacje na założenie firmy najczęściej zgłaszamy się do Unii Europejskiej. Oferuje ona specjalne możliwości wsparcia dla przedsiębiorców z funduszy europejskich. Wsparcie tego typu oferowane jest na wielu gruntach, między innymi energetyce, transporcie, turystyce, nauce oraz edukacji, badaniach i rozwoju, informatyzacji i tym podobne.

Dotacje z Urzędu pracy

Dotacje na firmę oferują też Urzędy Pracy. Osoby, które planują założyć swoją działalność gospodarczą, mogą skorzystać z pomocy Powiatowych Urzędów Pracy. Każdy z nich jednak posiada swój wewnętrzny regulamin, który określa zasady przyznawania wsparcia, w związku z czym należy rozeznać się w jednostkach w swoim miejscu zamieszkania.

Bankowe oferty

Aby osiągnąć wolność finansową, spora liczba przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z atrakcyjnych ofert banków. Udzielane są w formie dotacji zarówno na założenie, jak i rozwój firmy. Zwykle posiadają niewielkie oprocentowanie. Można starać się o nie już od pierwszego dnia działalności. Co ciekawe, wszystkie formalności można załatwiać przez Internet. Niezbędne jest jednak przedstawienie w placówce biznesplanu, wpisu do rejestru działalności gospodarczych czy zaświadczenia o możliwości zabezpieczenia kredytu.

Dotacje z PARP

Ciekawą alternatywą jest też dofinansowanie z PARP, czyli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Oferuje ona wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo jej rozwój. Można skorzystać z jednego z trzech segmentów, to jest:

  • start z biznesem;
  • rozwój firmy;
  • reorganizacja albo przekazanie firmy.

Gdzie zgłosić się po dotację?

Pozyskiwanie dotacji na firmę
Źródło: Pixabay.com

Oczywiście do Funduszy pożyczkowych. Ich celem jest pomoc finansowa z zewnątrz dla mikro oraz małych firm albo tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z własną działalnością gospodarczą. Na terenie całej Polski utworzono – w ramach projektu „Samorządowa Polska” – lokalne fundusze pożyczkowe, które pomagają przedsiębiorstwom zarejestrowanych na terenie konkretnej gminy. Dotacje można przeznaczyć między innymi na finansowanie inwestycji, zakup materiałów czy maszyn i urządzeń.

Dotacje na rozwój firmy oferują fundusze Venture Capital oraz Private Equity, które inwestują w większe firmy, będące podmiotami rynku kapitałowego. Inwestor – w zamian za przeznaczenie środków finansowych – staje się współwłaścicielem finansowanego przedsiębiorstwa. Fundusze Private Equity z kolei oznacza, że kapitał inwestowany jest w późniejszym czasie – na modernizację i restrukturyzację.

Czy warto sięgać po dotacje na firmę?

Wiele osób zastanawia się, czy warto sięgnąć po dotacje dla firm. Oczywiście takie rozwiązania są niezwykle korzystne. Należy jednak wcześniej wybrać odpowiednie źródło pomocy, z którego skorzystamy.

O autorze:
Mika – studentka Uniwersytetu Warszawskiego,
pasjonatka dalekich podróży,
poszerzania własnych horyzontów i siatkówki.
Wolne chwile preferuje spędzać z dobrą książką, najlepiej kryminałem.

Źródło:

 

One comment

  1. Dobra opcją dla wielu mogą być fundusze pożyczkowe, których celem jest pomoc finansowa z zewnątrz dla mikro i małych firm. Takie pożyczki przeznaczone są na przykład na zakup maszyn i urządzeń, czy zakup materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *