Zasiłek Kindergeld

Jak informować Familienkasse o ważnych zmianach obejmujących zasiłek Kindergeld?

Niemiecki fiskus daje rodzicom mieszkającym na terenie Niemiec i wychowującym dzieci możliwość skorzystania z zasiłku rodzinnego (niem. Kindergeld). W grupie osób uprawnionych do wnioskowania o to świadczenie znajdują się także nasi rodacy emigrujący za zachodnią granicę w celach zarobkowych – dotyczy to również osób, których dzieci mieszkają na stałe w Polsce. Urzędem odpowiedzialnym za przyznawanie zasiłków rodzinnych w Niemczech jest Familienkasse. Pobierając Kindergeld, należy mieć na uwadze, by na bieżąco zgłaszać do niemieckiego urzędu wszelkie zmiany, które mogą mieć wpływ na wypłatę świadczenia. Zwrot podatku z Niemiec a Kindergeld – jak wygląda ta kwestia u naszych zachodnich sąsiadów? W tym artykule wyjaśniamy, jakie informacje trzeba przekazać do Familienkasse i dzielimy się wskazówkami, jak zrobić to skutecznie.

Familienkasse: co to jest i jakie są jej główne funkcje?

Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych, czyli Familienkasse to niemiecka instytucja podporządkowana Federalnej Agencji Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit). Jej głównym zadaniem jest wypłacanie dostępnych w Niemczech świadczeń na dzieci (Kindergeld, Elterngeld, Kinderzuschlag), o które może ubiegać się każda osoba pracująca i opłacająca podatki na terenie tego kraju. Bez znaczenia pozostaje przy tym miejsce zamieszkania podatnika.

Jak poinformować Familienkasse o zmianie pracy?

Osoby otrzymujące niemiecki zasiłek na dzieci Kindergeld, mają obowiązek poinformować Familienkasse o każdej zmianie, która może mieć wpływ na prawo do pobierania świadczenia. Dla urzędu istotną informację stanowi nie tylko zmiana pracy, ale również zmiana adresu zamieszkania, statusu rodzinnego czy liczby dzieci. Są to bowiem fakty, które mogą decydować o zasadności wypłaty świadczenia lub istotnie wpływać na jego wysokość.

Aby zgłosić do Familienkasse informację o zmianie pracy, należy przygotować komplet dokumentów, w tym: nową umowę o pracę, a także potwierdzenie, że poprzedni stosunek pracy wygasł. W kolejnym kroku trzeba wypełnić stosowny formularz, dostępny na oficjalnej stronie internetowej urzędu, podając podstawowe dane, takie jak nazwa firmy, adres, data rozpoczęcia nowej pracy. Po otrzymaniu dokumentu niemiecki urząd wysyła potwierdzenie odbioru.

Zasiłek Kindergeld

Warto również pamiętać, by wszelkie zmiany zgłaszać bezpośrednio do Familienkasse. Dla przykładu: zmieniając dotychczasowe miejsce zamieszkania, nie wystarczy poinformować o tym fakcie niemieckiego urzędu meldunkowego – wiadomość powinna trafić także do Familienkasse.

Jeśli mają Państwo wątpliwości, jakie konkretnie zmiany w sytuacji rodzinnej mogą okazać się istotne dla Familienkasse, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Platformy Rozliczeniowej.

Jak napisać odwołanie do Familienkasse?

Zdarza się, że zmiana sytuacji rodzinnej podatnika lub zmiany w przepisach prawnych wpływają na wysokość zasiłku rodzinnego bądź nawet całkowicie znoszą prawo do pobierania świadczenia. Bywają również przypadki, gdy Kindergeld zostaje wstrzymane bez uprzedzenia. W takich sytuacjach podatnicy, którzy nie zgadzają się z tą decyzją, mogą wszcząć nieodpłatne postępowanie odwoławcze.

Odwołanie musi zostać wniesione we wskazanym przez urząd terminie, czyli przed upływem miesiąca od momentu otrzymania decyzji. W tym celu należy sporządzić stosowne pismo do Kasy Świadczeń Rodzinnych, co wymaga umiejętności przygotowywania pism urzędowych w języku niemieckim. Jako Platforma Rozliczeniowa oferujemy wsparcie w całym procesie – nasi specjaliści występują w imieniu klienta z odwołaniem do Familienkasse, gwarantując profesjonalną pomoc merytoryczną w sporządzeniu skutecznego wniosku i kontaktach z niemieckimi urzędami.

Jak napisać pismo do Familienkasse?

Kontakt z Familienkasse wymaga znajomości języka niemieckiego, co stanowi znaczne utrudnienie dla osób, które chcą ubiegać się o dostępne świadczenia, ale są w Niemczech od niedawna i mają problem z samodzielnym załatwieniem licznych formalności. Szczególnym wyzwaniem okazuje się sporządzanie pism urzędowych, które powinny zawierać nie tylko komplet informacji, ale również spełniać konkretne wymogi stawiane przez niemieckie instytucje. Wówczas warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy w sposób profesjonalny przygotują potrzebne wnioski i wszelkie wymagane pisma.

Ile czasu ma Familienkasse na odpowiedź?

W przypadku, gdy odwołanie do Familienkasse zostało przedłożone w terminie, niemiecki urząd przystąpi do ponownego rozpatrzenia wniosku. Jeśli Państwa odwołanie nie zostanie uznane lub zostanie uznane jedynie w części – w każdej sytuacji powinni Państwo otrzymać pisemną decyzję w tej sprawie. W przypadku braku informacji zwrotnej warto na bieżąco kontaktować się z niemieckim urzędem – jako Platforma Rozliczeniowa świadczymy pomoc również w tym zakresie.

Nie chcemy tekstów o Kindergeld. Bardzo rzadko wykonujemy tę usługę i nie chcemy sie na to pozycjonować. Może ustalmy tematy o ktorych bedziemy pisac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *