Przedsiębiorca wystawia faktury ustrukturyzowane przez Krajowy System e-Faktur

4 rzeczy o Krajowym Systemie e-Faktur, które trzeba wiedzieć

KSeF to ogólnopolski system teleinformatyczny, który umożliwia wystawianie, odbieranie i przechowywanie e-faktur. Obecnie coraz większa liczba firm decyduje się, aby przejść na dobrowolne wystawianie e-faktur, do czego katalizatorem jest niewątpliwie zbliżający się obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Przekonaj się, jakie 4 rzeczy o Krajowym Systemie e-Faktur każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest Krajowy System e-Faktur,
  • czy KSeF jest obowiązkowy,
  • jakie podmioty będą zobowiązane do korzystania z KSeF,
  • kiedy warto zintegrować KSeF z Comarch EDI.

Krajowy System e-Faktur – co to jest?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ogólnopolski system teleinformatyczny, który pozwala przedsiębiorcom na wystawianie, przechowywanie, wysyłanie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych. Celem KSeF jest ujednolicenie sposobu rozliczania się z kontrahentami, a także usprawnienie komunikacji między podatnikami a administracją podatkową. Krajowy System e-Faktur ma też zapobiegać oszustwom podatkowym. Nadchodzące zmiany mają na celu stworzenie jednolitego systemu e-fakturowania.

Aplikacja KSeF zapewnia przedsiębiorcom m.in.:

  • poprawę warunków i bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej lub firmy dzięki automatyzacji procesów finansowych,
  • szybsze dokumentowanie transakcji, automatyzację obiegu faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowania i otrzymywania płatności,
  • niższe ryzyko błędów,
  • uproszczenie wykonywania obowiązków podatkowych, w tym przyspieszenie zwrotu VAT z 60 do 40 dni,
  • zwolnienie z obowiązku przygotowywania JPK_FA dla transakcji objętych e-fakturowaniem,
  • bezpieczeństwo przechowywania e-faktur przez 10 lat,
  • łatwy dostęp do danych w e-fakturach.

KSeF – obowiązkowy czy dobrowolny?

Pierwszy etap wprowadzania Krajowego Systemu e-Faktur w Polsce rozpoczęto w październiku 2021 roku. Wtedy właśnie przeprowadzony został pilotaż z udziałem podatników trwający trzy miesiące.

Z kolei 1 stycznia 2022 roku Krajowy System e-Faktur został wprowadzony jako rozwiązanie dobrowolne, z którego wszyscy mogą, ale nie muszą korzystać.

Jednak od 1 lipca 2024 roku KSeF stanie się obowiązkowy dla wszystkich podmiotów gospodarczych w kraju.

Obligatoryjne stosowanie e-faktur zostało już przyjęte we Włoszech, Serbii, a także częściowo w Rumunii. Obecnie Belgia, Francja, Hiszpania i Niemcy przygotowują się do wprowadzenia tego rozwiązania.

KSeF – integracja z Comarch EDI

Do komunikacji z KSeF przedsiębiorcy mogą wykorzystać bezpłatne narzędzie Ministerstwa Finansów albo postawić na oprogramowanie od zewnętrznego dostawcy.

Comarch EDI to operator elektronicznej wymiany dokumentów z 20-letnim doświadczeniem na rynku EDI i e-invoicingu, od początku angażujący się w prace nad projektem KSeF. Platforma wesprze Twoją firmę w sprawnej obsłudze faktur ustrukturyzowanych poprzez integrację Krajowego Systemu e-Faktur z Comarch EDI.

Wdrożenie tego rozwiązania zapewnia przejrzystość procesowania wszystkich faktur wraz z ich statusami, a także pełną zgodność z najświeższymi regulacjami prawnymi. Comarch EDI umożliwia szybką wymianę danych między Tobą a Twoimi partnerami biznesowymi.

Czasu, aby przygotować się do Krajowego Systemu e-Faktur, jest coraz mniej. Od 1 lipca 2024 roku KSeF stanie się obowiązkowy, dlatego warto już teraz pomyśleć o rozpoczęciu korzystania z faktur ustrukturyzowanych. W razie jakichkolwiek wątpliwości sprawdź KSeF pytania i odpowiedzi na stronie Comarch lub skontaktuj się z ekspertami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *