Mężczyzna trzyma telefon w ręce i płaci systemem NFC w sklepie

Technologia NFC – co to takiego?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na dokonywanie płatności z wykorzystaniem nowoczesnych metod, angażujących m.in. sprzęty mobilne. Sprzyja temu technologia NFC. Na czym dokładnie polega? Dlaczego jest tak powszechnie stosowana w nowoczesnych smartfonach i tabletach?

Czym jest NFC?

NFC to skrót od Near Field Communication. Technologia ta polega na komunikowaniu terminala z urządzeniem mobilnym z wykorzystaniem fal radiowych. W ten sposób można przesyłać dane na odległość około 20 cm.

Łączność NFC musi mieć określone parametry. Jest stosowana w większości nowych smartfonów, bez względu na ich system operacyjny. Najważniejsze cechy łączności NFC to:

  • częstotliwość działania 13,56 MHz,
  • pasmo 2 GHz.

Aby nawiązać połączenie, konieczne jest więc uzyskanie odpowiedniej częstotliwości pasma ISM. Jeśli oba urządzenia działają w tych samych pasmach, mogą nawiązać kontakt bez wykorzystania przewodów.

NFC działa podobnie do technologii Bluetooth, jednak ma znacznie bardziej ograniczony zakres. Bluetooth potrafi wykrywać urządzenia nawet z odległości 1,5 m, a NFC – maksymalnie 20 cm. Znaczenie ma też częstotliwość fal czy standaryzacja. Oba systemy znacznie się od siebie różnią, choć ich cel jest dość podobny – komunikacja pomiędzy dwoma urządzeniami o odpowiednich parametrach technicznych.

Do czego służy technologia NFC?

Technologia NFC jest wykorzystywana do realizowania płatności z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Cały proces przebiega bardzo podobnie do stosowania klasycznej karty płatniczej z funkcją przelewania pieniędzy zbliżeniowo. Aby jednak taka płatność była możliwa, konieczne jest postawienie na usługi odpowiedniego operatora. Doskonałym przykładem jest m.in. system płatności online Przelewy24, na który decyduje się większość sklepów stacjonarnych i internetowych.

Najczęściej NFC jest wykorzystywane do realizowania płatności bezdotykowych z wykorzystaniem telefonu. Taka łączność może być jednak stosowana także do parowania urządzenia ze słuchawkami czy głośnikami. Działanie NFC w danym telefonie różni się głównie w zależności od systemu operacyjnego, w którym pracuje. Niekiedy konieczne jest zainstalowanie specjalnej aplikacji bankowej, pozwalającej na korzystanie z możliwości płatności telefonem. Jeśli jesteś właścicielem sklepu stacjonarnego lub internetowego, warto zainwestować w systemy pozwalające na odbieranie takich transakcji. Szczegóły takich usług znajdziesz na stronie https://www.przelewy24.pl/.

Dlaczego warto korzystać z technologii NFC?

Technologia NFC pozwala przede wszystkim na łatwiejsze nawiązywanie komunikacji pomiędzy urządzeniami. Co więcej, jest to rozwiązanie bardzo wygodne – choć urządzenia są widoczne z nawet 20 cm, to aby odebrać sygnał i dokonać płatności, oba sprzęty muszą być odblokowane i znajdować się od siebie w odległości około 1-2 cm. Niekiedy konieczne jest także uruchomienie aplikacji bankowej, by dokonać płatności. To swego rodzaju zabezpieczenie, uniemożliwiające nawiązania kontaktu ze smartfonem bez zgody jego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *