Aranżacja tarasu w biurze

Taras – nowoczesny pomysł w pracy. Jak miejsce na świeżym powietrzu może ułatwić pracę?

Praca na tarasie wielu osobom kojarzy się z wygodną pracą podczas home office. Coraz więcej osób może sobie pozwolić na pracę zdalną. Jednak co ważniejsze, jest też coraz większa liczba firm, która działa na rzecz, nie tylko efektywnego wykonywania zadań przez pracowników, ale również zapewnienia im komfortu w pracy. W dużej liczbie biurowców tworzy się więc tarasy wypoczynkowe, w których pracownicy mogą nie tylko spędzić przerwę od pracy, ale też urządzić spotkanie, a nawet pracować z komputerem. Taras nowoczesny urządzony niczym drugie biuro świetnie sprawdzi się zwłaszcza o ciepłych porach roku.

Odpowiedni taras dla każdego budynku

Taras nowoczesny zwykle kojarzy nam się z przedłużeniem salonu. Wychodzimy z pokoju wprost na podest z widokiem na ogród. Jednak w wielu budynkach taras urządzany jest na dachu lub ostatnich kondygnacjach budynku, gdy jego projekt na to pozwala. Z wyższych pięter można podziwiać panoramę miasta, na parterze można po prostu cieszyć się zielenią. Sam nowoczesny taras może uzupełniać przestrzeń biurową.

Jaką rolę pełni taras w biurowcu?

Może to być na przykład:

  • miejsce pracy,
  • miejsce do spotkań,
  • miejsce reprezentacyjne,
  • miejsce wypoczynku w czasie przerwy.

Dodanie takiego miejsca, zwłaszcza w biurowcu powoduje zwyczajnie ocieplenie takiego miejsca. Tarasy dostępne są z reguły tylko dla pracowników, a więc mogą oni skorzystać z tej strefy relaksu podczas przerwy. Jednakże można urządzić też taras w taki sposób, aby był dodatkowym miejscem do pracy. Przydadzą się wtedy choćby lampy na taras czy nawet dywany na taras, jeśli ma on zadaszenie, pod którym można siedzieć i pracować.

Taraz w miejscu pracy
Źródło: Pixabay.com

Taras na parterze

Niektóre firmy prowadzą swoją działalność w budynkach, które mają duży teren zielony. A nawet mogą to być po prostu wynajęte domy, przerobione na biura. W takim miejscu można z powodzeniem urządzić patio. Za budynkiem można zrobić podest czy też w inny sposób wyrównać powierzchnię, aby móc na niej postawić stoły.

Dobrym pomysłem jest położenie dywanu na tarasie, ponieważ tłumi on dźwięk, ale też może sprawić, że postawione stolik będą na nim bardziej stabilne. Na tarasie nie może zabraknąć też światła. Ważne są dobrze świecące lampy na taras, które oświetlą powierzchnię, gdy światło dzienne będzie zbyt słabe lub też, jeśli firma pracuje wieczorami i o tej porze też pracownicy korzystają z tarasu. Zielony teren mogą odgrodzić krzewy na tarasie. Dzięki nim taras zostanie zachowany jako część biura, a za nimi dalej będzie rozpościerał się ogród.

O tym, jakie drzewka i krzewy warto wybrać na taras przeczytasz na http://www.4zmysly.pl/drzewka-i-krzewy-na-balkon.

Funkcjonalny taras na dachu

W biurowcach tworzy się tarasy na dachach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Tutaj też ważne jest dodanie lamp na taras, które doskonale oświetlą całą przestrzeń, aby móc z dachu korzystać też w mniej słoneczne dni lub po zmroku. W wielu biurowcach praca toczy się do późnych godzin, a nawet całą dobę, gdy to firma międzynarodowa. Dlatego trzeba dbać o to, aby każdy pracownik obojętnie od zmiany na jaką pracuje mógł tak samo korzystać z tarasu. Ważne jest urządzenie w miarę przytulnego aranżu. Pomocne będą dywany na taras, ale też kanapy z poduszkami czy stoły z wygodnymi krzesłami, przy których można pracować lub odbywać spotkania.

Jak praca na świeżym powietrzu wpływa na funkcjonowanie firmy?

W wielu zawodach bardzo przydatne jest nabranie inspiracji czy też zdobycie chwili spokoju, aby móc zebrać myśli. Urządzenie tarasu wyposażonego w zielone rośliny, jak krzewy na tarasy będzie też przydatne, gdy pracownicy spędzają dużo czasu przy komputerach.

Nic tak nie odpręża wzroku jak chwila spędzona na powietrzu patrząc na rośliny. Taka chwila przerwy, nadal w miejscu pracy może sprawić, że pracownicy będą pracować bardziej efektywnie. Wiele osób może sobie pozwolić nawet na pracę na tarasie, ponieważ potrzebuje tylko komputera i telefonu. W

 tak sprzyjających warunkach praca jest przyjemna, a nawet może być szybsza. Pracując w odosobnieniu można się lepiej skupić na wykonywanym zadaniu. Warto więc rozważyć pozwolenie pracownikom na wykonywanie pracy również na tarasie lub chociaż umożliwić im możliwość spędzenia przerwy w takim miejscu.

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • https://www.e-biurowce.pl/pl/info/artykul/5982/taras-w-biurowcu.

 

 

 

One comment

  1. Zazdroszczę tym, którzy mogą w przerwie w pracy wypić sobie kawkę na świeżym powietrzu 🙂 taras w pracy to marzenie wielu pracowników, ale niestety, większość firm sobie na to nie pozwoli…chcoiazby z tego względu, żeby „nie rozleniwić” pracowników…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *