Szkło w biurze

Szkło: jak je wykorzystać w aranżacji biura?

Obecnie biuro nie stanowi już tylko miejsca wykonywania codziennych obowiązków pracowniczych. Przede wszystkim stanowi wizytówkę przedsiębiorstwa. Wnętrze powinno być multifunkcjonalne, innowacyjne oraz zgodne z branżą, w której specjalizuje się dana firma. Styl, elegancję i funkcjonalność mogą zapewnić elementy ze szkła.

Wnętrze z charakterem

Wśród projektantów i architektów panuje przekonanie, że odpowiedni do aranżowanego wnętrza dobór szkła, pomoże mu zaistnieć i zyskać na elegancji i niestandardowym wyrazie.

Szkło może mieć rozmaite barwy, odcienie, faktury i wzory. Może być ozdobione nadrukiem czy grafiką. Współcześnie szkło to nie tylko fronty mebli, lustra czy elementy dekoracyjne. To również ściany, sufity, drzwi. Szkło idealnie sprawdzi się w każdym wnętrzu i warunkach. Jest niezwykle odporne na działanie wilgoci czy wysokich temperatur.

Nowoczesne konstrukcje szklane

Ciekawym sposobem na wykorzystanie szkła w aranżacji przestrzeni biurowej są szklane drzwi. Szkło może tutaj stanowić jedynie ozdobę, ale śmiało można się pokusić o wielkoformatowe tafle. Szkło świetnie czuje się w towarzystwie drewna.

Współczesne wnętrza to przede wszystkim biura open space. Taką formę organizacji biur rozpowszechnił jeden z wybitniejszych na skalę międzynarodową architektów – Frank Lloyd Wright. Już wtedy szkło odgrywało dużą rolę w aranżacji biur. W design  takich pomieszczeń idealnie wpasują się przesuwne konstrukcje szklane czy szklane ściany. Aby móc wybrać najlepsze rozwiązanie do swojego biura, warto postawić na specjalistów i skontaktować się z hurtownią szkła https://www.rkglass.pl/uslugi/konstrukcje-szklane/.

Szkło to jedno z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań w świecie współczesnej architektury. A przy tym bezpieczne i niezwykle trwałe, odporne na wszelkiego rodzaju przerysowania. Warto postawić także na mniejsze dodatki, wykonane właśnie ze szkła. W grę wchodzą lustra, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne obrazy czy grafiki, a przy tym optycznie powiększą pomieszczenie.

Aranżacja biura
Źródło: Pixabay.com

Nie tylko w klasycznym wydaniu

Coraz większą popularnością cieszą się elementy szklane z nieoczywistymi zdobieniami. Są to:

  • Szkło barwione. Takie rozwiązanie będzie nie tylko efektownie wyglądać, zapewni także prywatność pracownikom. Odpowiedni dobrany odcień szklanych konstrukcji stworzy spójne i eleganckie rozwiązanie.
  • Spękania. Chodzi o tzw. szkło lodowe. Żeby uzyskać pożądany efekt, laminuje się trzy szklane tafle, następnie środkowa zostaje zbita. Świetnie można ją wykorzystać w ścianach działowych sal konferencyjnych. Taki rodzaj szkła jest również interesującym materiałem, z którego można wykonać schody czy balustrady.
  • Nadruki i grafiki. Jest to najczęściej stosowana opcja. Taki nadruk czy grafika może być  powodzeniem naniesiona bezpośrednio na taflę. Najistotniejszym walorem tego typu rozwiązań jest fakt, że nadrukowany element może mieć dowolny kolor, kształt. Cenione jest przede wszystkim ze względu na uniwersalizm.
  • Fusingowe tafle. Ten rodzaj szkła produkuje się, stapiając ze sobą fragmenty tafli, które mają różne faktury, grubość oraz rozmiar. Dzięki takim zabiegom tafla przypomina obraz. wygląda niesamowicie, dodaje wnętrzu charakteru, podkreśla jego indywidualny styl. Pamiętać jednak należy, że takie rozwiązanie nie jest bezpieczne, dlatego poleca się je do wykonania jedynie mniejszych ozdób, unikać z kolei przy wielkoformatowych konstrukcjach.

Szkło: nie tylko dekoracja

Konstrukcje szklane mogą pełnić nie tylko rolę ozdoby. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne. Weźmy pod lupę chociażby szklane grzejniki: nieoczywisty element, który doda elegancji niejednej sali konferencyjnej. Ważna jest również kwestia utrzymania czystości w biurze, a jak się powszechnie uważa, szkło nie jest produktem łatwym w czyszczeniu. Nic bardziej mylnego!

Wystarczy odpowiedni płyn do szyb, a efekty widać natychmiastowo. Takich preparatów jest mnóstwo na rynku, stad nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Dodatkowo szkło to materiał idealny do pomieszczeń, gdzie pracują osoby zmagające się z alergiami. Jest mało podatne na działanie bakterii czy przyleganie roztoczy, stąd ułatwia dbałość o higienę w biurze.

Artykuł napisała:
KB – absolwentka prawa i międzynarodowych stosunków gospodarczych
ze specjalizacja w biznesie międzynarodowym;
wielbicielka filmów i książek fantasy oraz gier planszowych

Źródło:

  • Ramstedt Frida, Poczuj się jak w domu, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020.

One comment

  1. W mojej firmy szkło występuje przede wszystkim w postaci szklanych drzwi i przeszklonych ścian działowych. Szkło to świetny materiał, który dodaje wnętrzom klasy i powagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *