Mężczyzna pracuje w firmie telekomunikacyjnej

Firmy telekomunikacyjne w Polsce – najwięksi gracze na rynku

Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie obejmują one nie tylko telefonię komórkową i stacjonarną, ale również dostęp do internetu, telewizji i platform streamingowych. Na rodzimym rynku pojawia się coraz więcej firm reprezentujących branżę telekomunikacyjną – oto kilka z tych największych.

Cyfrowy Polsat

Jak można przeczytać w artykule https://ith.eu/blog/najwieksze-firmy-telekomunikacyjne-w-polsce/, Cyfrowy Polsat jest największą firmą telekomunikacyjną w Polsce i czwartą w całej Europie. Jest to spółka akcyjna, która została powołana do życia w 1996 r. Jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę abonentów. Cyfrowy Polsat kojarzony jest w głównej mierze z telewizją satelitarną, niemniej jego oferta jest znaczenie szersza. Składają się na nią m.in. dostęp do szerokopasmowego internetu, transmisje Pay-Per-View oraz telewizja mobilna. Od 2008 r. spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Znajduje się w gronie spółek tworzących najważniejszy indeks giełdowy na GPW – mowa tutaj o WIG20. Od 1 września 2021 r. handlowa nazwa Cyfrowego Polsatu to Polsat Box.

Orange Polska

Jest to druga największa w Polsce firma telekomunikacyjna. Może się poszczycić największą liczbą użytkowników korzystających z usług mobilnych oraz stacjonarnych. Firma rozpoczęła działalność pod koniec 1991 r. jako spółka akcyjna Skarbu Państwa. Nazwa Orange Polska S.A. obowiązuje od 2013 r. Od 1998 r. firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i należy do indeksu WIG20. Swoim klientom – zarówno indywidualnym, jak i biznesowym – oferuje szereg różnych rozwiązań, m.in. z zakresu dostępu do internetu i transmisji danych czy usług multimedialnych.

P4

Pod względem wielkości firm telekomunikacyjnych w Polsce P4 zajmuje trzecią pozycję. Jest właścicielem dostawcy usług telewizji cyfrowej UPC Polska oraz operatorem sieci Play. Firma funkcjonuje od 2004 r. Ma na swoim koncie ok. 15 mln abonentów, wśród których są klienci indywidualni i komercyjni. Nieustannie pracuje nad poszerzaniem swej oferty, czego przykładem może być np. Telewizja Play NOW.

Polkomtel

Polkomtel powstał w 1995 r. Jest właścicielem Plusa – jednej z najpopularniejszych sieci komórkowych w Polsce. Firma jest również w posiadaniu marki Plush. Podobnie jak Cyfrowy Polsat, tak i Polkomtel należy do Grupy Polsat Plus. Polkomtel cieszy się opinią firmy stawiającej na innowacyjne rozwiązania. W Polsce przoduje, jeśli chodzi o technologię 5G. Jest pierwszym operatorem komórkowym, który w naszym kraju wprowadził usługę transmisji danych opartych na technologii EDGE i usługę telefonii komórkowej trzeciej generacji.

Netia

Założona w 1990 r. Netia jako R.P. Telekom jest aktualnie częścią Grupy Polsat Plus. Świadczy usługi telewizyjne i internetowe skierowane do rozmaitych grup odbiorców, włącznie z administracją centralną i jednostkami samorządu terytorialnego. Posiada sieć światłowodową, której długość wynosi ponad 20 tys. km. Netia jest spółką akcyjną notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *