Ochrona klimatu i świata

Ochrona klimatu – X kluczowych wskazówek, z których powinniśmy skorzystać

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o ochronie klimatu. Jednak wpływ na to, co dzieje się w przyrodzie ma każdy z nas. Już w tym roku widać, że niestety, ale latem będziemy mieli do czynienia z suszą.

Czy można było jej zapobiec?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, jednak warto oszczędzać wodę już teraz. Jest wiele czynników, które mają wpływ na klimat. Mówi się, że to największe koncerny czy fabryki najbardziej zanieczyszczają środowisko, a przez to mamy problemy z czystym powietrzem czy wodą. Aczkolwiek tak naprawdę każda osoba może coś robić, aby móc naturze się odrodzić, a tym samym zapobiec dalszym zmianom klimatu.

Mniej węgla, ropy i gazu

Aż 75% globalnej emisji gazów cieplarnianych pochodzi właśnie ze spalania węgla, ropy naftowej i gazu. Oczywiście największą produkcją mogą niechlubnie poszczycić się elektrociepłownie, czy też przemysł, ale samo ogrzewanie budynków to aż 6% tej emisji.

Co to oznacza dla nas?

W wielu gminach oraz powiatach prowadzone są programy, umożliwiające wymianę starych pieców na węgiel, na nowe, bardziej ekologiczne rozwiązania. Nawet to, czym palimy w piecu ma wpływ na klimat. Dlatego warto przestawić się na ekologiczne ogrzewanie np. pompy ciepła, a nawet zainwestować w fotowoltaikę z której będziemy mieli prąd pozyskany z energii słonecznej. Z kolei dzięki kolektorom słonecznym można ogrzewać wodę. Bez użycia węgla, ropy czy gazu.

Zamiast samochodem, spacerem

Oczywiście wiele osób mieszka w takich miejscach, gdzie samochód jest pierwszą potrzebą. Kupując nowy, warto jednak zainwestować w modele hybrydowe czy elektryczne. Albo chociaż w te o niskim spalaniu i małej emisji gazów cieplarnianych. Jednak ochrona klimatu polega przede wszystkim na likwidowaniu zjawisk, które zagrażają naturze.

A więc zamiast w ogóle używać samochodu, jeśli możemy sobie na to pozwolić, lepszy będzie spacer. Osoby mieszkające w dużych miastach mogą korzystać ze zbiorowej komunikacji miejskiej. W ładną pogodę można też przejechać się na rowerze, co wcale nie zatruwa otoczenia, a do tego można nabrać kondycji.

Uważaj na to co jesz

Wiele osób nawet nie pomyślałoby, że wpływ na klimat ma to co jemy. Do produkcji trzech sztuk awokado trzeba aż 272 litrów wody! Jest to ogromna liczba, jak na trzy niewielkie owoce. Nie kupując produktów, które marnują wodę, prąd czy ich produkcja wymaga produkowania dużej ilości gazów cieplarnianych przyczyniamy się do chronienia klimatu.

Dużo osób zmieniło też dietę na wegetariańską lub wegańską z powodu zmian klimatycznych.

Dlaczego?

Otóż w przewodzie pokarmowym owiec, krów i kóz produkowane są ogromne ilości metanu. Im więcej konsumujemy mięsa, tym więcej bydła jest hodowana, a to zwiększa produkcję metanu. Jedząc mniej mięsa, produkcja jest mniejsza, a metanu pojawia się mniej.

Ekologiczne uprawy

Jedzenie warzyw i owoców może faktycznie chronić klimat. Jednak sztuczne nawożenie upraw tlenkiem diazotu przyczynia się do powstania efektu cieplarnianego. Dlatego nie wszystkie uprawy warto wspierać.

W rolnictwie ekologicznym stosuje się nawozy naturalne, które nie przyczyniają się do zatrucia atmosfery. Sami też możemy uprawiać niektóre rośliny. Mając nawet niewielki kawałek ogrodu można posadzić drzewa kolumnowe. Są to drzewa owocowe, które nie mają rozłożystych gałęzi, ale za to dają dużo owoców. Drzewa kolumnowe są więc idealne, gdy chcemy mieć sad, ale nie mamy dużej powierzchni.

Więcej o drzewkach kolumnowych przeczytasz na http://www.nasze-domy.com/drzewka-owocowe-kolumnowe w artykule „Drzewa owocowe kolumnowe”. Na balkonach i tarasach można pokusić się o założenie mini szklarni.

W mini szklarni można uprawiać np.

  • sałatę,
  • rzodkiewkę,
  • ogórki,
  • truskawki,
  • zioła,
  • cebulę na szczypiorek.

I wiele innych małych rozmiarowo warzyw oraz owoców. Oczywiście można też w doniczkach na parapecie hodować zioła.

Budownictwo ekologiczne i świadoma konsumpcja

Brak świadomej konsumpcji
Źródło: Pixabay.com

Oprócz ogrzewania ekologicznego bardzo ważne jest też samo budownictwo ekologiczne. Istotna jest też świadoma konsumpcja. Owoce z drzewa kolumnowego z własnego ogrodu zawsze będą bardziej ekologiczne niż te kupione od masowego producenta. Przy budownictwie ekologicznym ogranicza się stal i beton, przy których produkcji wytwarza się CO2, za to używa się drewna, które jako roślina pochłaniało CO2.

W nowoczesnym budownictwie stosuje się ekologiczne metody ogrzewania oraz ocieplania budynków, ale paliwa grzewczego było potrzeba mniej. Konsumpcjonizm to nie tylko dział spożywczy, ale też wszystkie dobra materialne które mamy. Kupowanie produktów od lokalnych, mniejszych sprzedawców jest bardziej eko niż od wielkich koncernów.

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk. Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat

Źródło:

  • Młynarski, Bezpieczeństwo energetyczne i ochrona klimatu w drugiej dekadzie XXI wieku. Energia – środowisko – klimat, 2017.

 

One comment

  1. Sposobów na ochronę klimatów jest całe mnóstwo. Ale cóż z tego, jak większość ludzi ma myślenie w stylu, „co z tego, że ja będę o tym pamiętał, skoro sąsiedzi mają to w nosie”. I to jest najbardziej zgubne. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i dbajmy o klimat tak, żebyśmy nie mogli sobie nic zarzucić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *